Výběr notebooku

Aktualizováno: 14.4.2015

Na trhu je spousta modelů a vybrat někdy ten správný nemusí být zrovná jednoduché. Za stejnou cenu mohou být modely velice rozdílné, mohou upoutávat pozornost funkcemi, které stejně nevyužijete, nebo se tváří jako výkonný, přitom pravda je jiná. Pokusím se Vám tímto článkem alespoň trošku pomoci a říct, na co si dát pozor.


I u výběru notebooku si musíte předem ujasnit, na co budete notebook používat. Bude se lišit výbava kancelářského notebooku a notebooku pro hraní her.


Základní notebook

Cena: 8 000 - 13 000Kč
Surfování po internetu, do školy, práce s dokumenty, sledování filmů, poslech hudby, atd...

Středně výkonný notebook

Cena: 13 000 - 20 000č
Práce s multimédii, hraní nenáročných her, editace fotek, atd...

Herní notebook

Cena: 20 000 - 35 000Kč
Výkon pro většinu her, editace fotografií a videa, atd...

Pracovní stanice

Cena: 45 000 - 90 000Kč
Nejvyšší výkon pro všechny druhy práce, nebo hraní her.


Procesor

V notebocích najdete především procesory firmy Intel. Je to dáno tím, že jsou výkonnější, méně hřejí a jsou energeticky úspornější. U notebooku pro prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby nebo sledování filmů bohatě stačí procesor řadi Intel Pentium, nebo vykonnější Intel core I3 či Intel Core M.


Pro práci s náročnějšími programy, hraní PC her, editování fotografí nebo stříh videa sáhneme po dvoujádrových Intel Core I5, nebo Intel Core I7. Pro maximální výkon můžeme zvolit i čtyřjádrovou variantu Intel Core I7.


Určitě bych se vyhnul procesorům Intel Atom, nebo Intel Celeron. Cena takových notebooku je sice velice nízká, avšak výkon je opravdu malý.


Při výběru konkretního modelu se díváme především na pracovní frekvenci. Většina dnešních notebooků obsahuje úsporné procesory, které se označují písmenem U. Pracovní frekvence i výkon je u těchto procesorů nižší, ale většina modelů podporuje TurboBoost, který v připadě vytížení dokáže procesor přetaktovat. Nejvýkonnější procesory se označují písmeny HQ.


Vhodnou stránkou pro zjištění výkonu daného proceosu je cpubenchmark.net


Grafická karta

Pokud nemáte v plánu na notebooku hrát nové hry, není třeba připlácet za grafickou kartu od Nvidie nebo AMD. Bohatě nám postačí integrovaná grafika Intel. V současné době mají všechny nabízené notebooky Intel HD 4000 a vyšší, které nabízí solidní výkon pro běžnou práci nebo hraní nenáročných her a to vše s minimální spotřebou.


Pro hraní her si u notebooku budete muset připlatit. Předem upozorňuji, že totožné označení mobilní grafiky v ntb a grafiky v desktopu neznamená totožný výkon! Rozdíl je opravdu znatelný. Rozhodně nevybíráme grafiku podle velikosti grafické paměti. Je to většinou obchodní tah výrobce a velikost nemá vliv na výkon. Slabší grafiky sotva využíjí 1Gb, natož 2-4GB. Rozhodující vliv na výkonu má samozřejmě grafické jádro, ale také šířka paměťové sběrnice, která by měla mít minimálně 128 bit a druh grafické paměti by měl být nejlépe GDDR5. U slabších modelů se těchto hodnot bohužel nedočkáme.


Rozdíl ve výkonu desktop vs mobilní GPU u grafik Nvidia - klikněte pro zvětšení

Pokud chcete rozjet většinu her v nějaké hratelné formě, vhodnými kandidáty jsou grafické karty NVidia řady GTX xxx, nebo AMD R7 či R9


Vhodnou stránkou pro zjištění výkonu grafické karty, včetně informací o výkonu v jednotlivých hrách je notebookcheck.netOperační paměť

U notebooku, který budete využívat k surfování po internetu, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby nebo sledování filmů, postačí 4 GB. Při náročnějším použití, jako je práce s náročnějšími programy, střih nebo úprava videa a fotografií nebo hraní her, je doporučeno mít alespoň 8 GB. Frekvence pamětí nemá na výkon vliv.


Displej

Hlavním parametrem je jeho uhlopříčka. Běžné velikosti jsou 11,6″, 13,3″, 14″,15,6″ a 17,3″. S velikostí displeje roste také velikost celého notebooku. Takže záleží na každém, jakou velikost si zvolí.Dalším důležitým parametrem je rozlišení. Většina notebooku mívá 1 366 × 768 bodů což je pro levné notebooky na práci dostačující. Osobně bych se ale raději zaměřil na notebooky s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů. Výhodou je větší pracovní plocha a kvalitnější obraz, nevýhodou je snížení výkonu ve hrách.V neposlední řadě nesmíme zapomenout na povrch displeje. Existují dva druhy - matný a lesklý. Oba mají výhody i nevýhody. Největší výhodou matného displeje je lepší čitelnost na slunci a méně viditelné šmouhy. Výhodou lesklého displeje jsou výraznější barvy a lepší kvalita displeje. Každému vyhovuje něco jiného. Opět záleží na Vás.


Vlevo matný, vpravo lesklý displej

Pevný disk

U notebooku, který budete využívat k surfování, práci, sledování filmů a poslechu hudby vystačíte s jakýmkoliv klasickým HDD.


Plánujete-li notebook často vypínat, potřebujete rychlý start a rychlé nabíhání programu nebo pro hraní her doporučujeme kombinaci malého SSD a klasického HDD pro dostatečnou kapacitu a svižný chod. Existují také notebooky s SDD cache, kam se ukládají nejčastěji systémem používané soubory, tudíž chod notebooku je svižnější.


Pokud chcete na notebooku především pracovat a nejvíce vám záleží na rychlosti odezvy, oceníte SSD disk.


Baterie


Rozhodně musíte počítat s tím, že čím vyšší výkon, tím menší výdrž na baterii. Notebooky s usporným procesorem a Intel grafikou vydrží při práci 4-7 hodin. Pokud sáhneme po výkonnějších komponentách, musíme počítat s tím, že výdrž může být poloviční a v plném zatížení může baterie zmizet do dvou hodin.

Operační systém

většina notebooků má již operační systém předinstalovaný. Nevýhodou je, že v takovém systému se nachází spousta zbytečného software, proto doporučuji ihned po koupi zbytečné programy odinstalovat.


Většina výrobců nechává na disku oddíl s kopií operačního systému pro jeho obnovení v připadě selhání, nebo nutností přeinstalace. To se hodí zejména pro méně zkušené uživatele, kterým se operační systém nainstaluje do provozního stavu sám během pár minut.


V případě, že notebook OS neobsahuje, můžeme dokoupit za cca 2000Kč

Windows 7 64bit nebo Windows 8.1 64bitZdroj: Lenovo.com , Intel.com, Nvidia.com