Tobynet.CZ
 

Přeinstalace operačního systému Windows 8.1

Aktualizováno:

Základní informace

Na přeinstalaci operačního systému budete potřebovat tyto věci:


  • Instalační médium Windows 8.1
  • DVD nebo USB alespoň 8GB
  • Pokročilejší znalosti s počítačem


Instalační ISO Windows 8.1 stáhnete z oficiálních stránek Microsoftu Microsoft Windows 8.1

Instalační ISO Windows 8.1 se všemi aktualizacemi do Července 2017
Fastshare.cz
Uložto.cz

Instalační ISO Windows 8.1 with Bing CZ Microsoft Windows 8.1 with Bing

Program pro automatickou instalaci dodatečných aktualizací. Stačí vložit chybějící aktualizace do složky a spustit program.

Stáhnout


Upozornění: Za stažení instalaček nemám žádný finanční obnos, sdíleno pouze za účelem pomoci uživatelům s instalací OS. Nejedná se o warez - instalačky neobsahují žádné aktivátory!


Vytvoření instalačního disku

Zvolený ISO soubor Windows 8.1 vypálíme pomocí programu na DVD jako obraz disku, nebo vytvoříme bootovací USB pomocí tohoto návodu Vytvoření instalačního USB


Spuštění instalačního procesu

Zapneme počítač, vložíme instalační médium/USB a pomocí akční klávesy v biosu vyvolání bootovací tabulku (většinou F8, F10 nebo F12) kde zvolíme bootování z instalačního média/usb. Pokud počítač podporuje UEFI, je vhodné operační systém instalovat v tomto režimu


Samotná instalace os

Návod používá instalačku, která používá průvodce instalací z Windows 10 kvůli dualbootu pod UEFI režimem. Jedná se ale o klasickou instalaci 8.1)

1) Zvolit edici systému

x86 = 32 bitový (do 3GB RAM)

x64 = 64bitový (nad 3GB RAM)

2) Spustit instalaci, zvolit jazyk, kliknout na „další“

3) Při nové instalaci zvolit „Nainstalovat“

4 U novějších počítačů s Windows 8.1 tato akce proběhne automaticky vytažením klíče z Biosu a tato tabulka se nezobrazí.


Pokud se tabulka zobrazí, je třeba klíč zadat ručně, nebo pokračovat „Nemám Product key“ a vytáhnou poté klíč přes Windows a zadat ručně. Viz. Poznámky na konci.

5) Zvolit edici systému

6) Potvrdit podmínky

7) Zvolit možnost „vlastní“

8) Při nové instalaci odstranit všechny oddíly, poté vytvořit nový a zvolit požadovanou velikost.


Pokud chci rozdělit disk na více oddílů, zvolím první velikost systémového oddílů a poté ze zbývajícího místa vytvořím druhý oddíl, který ihned zformátuju. Do vytvořených dalších malých oddílů nezasahuju!


V případě reinstalace se zálohou dat na D zformátovat pouze Systémový oddíl!

9) Proběhne instalace systému, PC se několikrát restartuje, nechat doběhnout.

10) Zvolíme název počítače a barvu rozhraní

11) Zvolit expresní nastavení.


Notebook nepřipojujte k WIFI nebo kabelem! Vyhnete se tak problémům s automatickou instalací aktualizací a dotazu pro Windows live účet.
12) V tomto kroku zadat uživatelské jméno a v případě potřeby i heslo.

13) Systém se restartuje a naběhne na plochu

14) (dobrovolně) Stáhneme a nainstalujeme ovladače pro svůj hardware – hlavně chipset, zvukovou kartu, grafickou kartu, některé typy USB, internet nebo Wi-fi. Je to lepší, než nechávat instalovat ovladače Windows update, který může obsahovat staré verze.


Pokud svůj hardware neznáme, využijeme program Aida64, který nám informace vypíše, nebo zjistíme podle názvu a typu počítače.


Po instalaci všech ovladačů připojíme internet PC restartujeme.

15) Po restartu OS najedeme do „Ovládací panely – Windows update – Změnit nastavení“

16) Počkat na vyhledání aktualizací (cca 5-25minut), poté nainstalovat doporučené i volitelné aktualizace. Po instalací aktualizací restartovat a poté zkontrolovat zda je PC aktuální, jinak doinstalovat další aktualizace.


17) (dobrovolně) Po Restartu PC jít do „Ovládací panely – Správce zařízení“ a zkontrolovat zda je vše nainstalované, popřípadě stáhnout zbylé ovladače.


19) Aktivaci systému provedeme v Ovládací panely – Systém - Aktivovat systém


Zde vložíme svůj Product key

Pokud byl PC zakoupen s Windows 8.1, systém by se měl automaticky aktivovat při připojení k internetu sám. Pokud ne, vytáhneme si klíč z PC pomocí této aplikace Stáhnout

19) (dobrovolně) Pro vyčištění PC můžeme na disku C smazat složky PerfLogs, AMD, Intel, Setup, drivers. Ve složce „Windows – SoftwareDistribution – Download“ můžeme smazat vše.


20) Instalace je hotová.