Počítačový zdroj má za úkol napájet celý počítač a přeměnit střídavé napěti ze sítě (230 V / 50 Hz) na napětí stejnosměrné a to do několika větví podle napětí. Napájecí zdroj je velmi důležitou součástí počítače. porucha může způsobit zničení dalších komponent. Pokud je zdroj příliš slabý, může způsobit nestabilitu počítače.
Počítačové zdroje poskytují různý výkon. Záleží hlavně na typu skříně a na množství osazených přídavných karet. Může být také různě kvalitní a mít různou učinnost. Na zdroji se rozhodně nevyplácí šetřit.
Nejčastěji dodávané počítačové zdroje spadají do standardu ATX
Zdroje dělíme podle jejich maximalního výkonu udaváného ve watech, také je důležitá informace, kolik A dokážou jednotlivé větve dodat. Levné a nekvalitní zdroje mívají často o dost menší výkon, než který je zaručen. Není vyjímkou, že 500W levný zdroj je horší než 350W zdroj kvalitní značky.
Ověřenými značkami jsou Seasonic, Fortron, Corsair, Enermax, Cooler master nebo Evolveo.
Jedná se o konektor pro přípojení napájení k základní desce. Mívá 20 nebo 24 pinů.
4 pinový napájecí konektor (nazývaný P4) poskytuje zvláštní napájení pro procesor. Pro high-end desky a procesory je zapotřebí více energie, proto EPS12V má 8 pinový konektor.
4 pin pro napájení disketové mechaniky, nebo čteček paměťových karet a různých předních panelů.
Klasický konektor pro napájení pevných disků, ventilátorů a různých karet v počítači. Obsahuje čtyři vodiče: dva černé (zem), jeden červený (+5 V) a jeden žlutý (+12 V).
Často se na Molex napojují různé redukce na ostatní konektory.
15pinový konektor pro komponenty, které používají SATA napájecí zásuvky. Tento konektor dodává napětí ve třech různých hodnotách: +3.3, +5 a +12 Voltů.
Napájení, které obvykle využívají PCI grafické karty Express. Každý tento konektor může mít na výstupu maximálně 75W.
Výkonnější napájení pro silné grafické karty a komponenty. Každý tento konektor může mít na výstupu maximálně 15,W.