Základní deska (MB)

Aktualizováno:

Základní informace

Základní deska

Základní deska je základní součástka počítače, na které se nachází většina ostatních komponent. Slouží k propojení jednotlivých komponent do jednoho funkčního celku a poskytnout jim potřebnou energii. Na základní desce se nachází patice pro procesor, sloty pro operační paměti a další komponenty se připojují do příslušných konektorů. Všechny dnešní základní desky již obsahují integrovanou zvukovou a internetovou kartu. Některé druhy desek již od výroby obsahují i procesor, nebo grafické jádro - jedná se zejména o úsporné čipy do multimediálních, nebo kancelářských počítačů.


O detekci jednotlivých komponent a načtení operačního systému se stará systém BIOS uložený v paměti základní desky. V posledních letech se ale častěji setkáme se systémem UEFI, který oproti zastarelému BIOSu přináší mnoho výhod.


O propopojení jednotlivých komponent se stará čipová sada (Chipset). Většinou se jedná o dva čipy (Northbridge a Southbridge), které rozhodují, jaký procesor, operační paměť a další součástky je možné k základní desce připojit.


Design a velikost

Většina základních desek vypadá totožně. V horní části se nachází patice pro procesor, vedle ní sloty pro operační paměti. Pod chladičem je integrován chipset a v dolní části jsou jednotlivé konektory pro komponenty. Ne levém okraji se nachází panel pro připojení externích součástí počítače. (monitor, myš, klávesnice, internet)


Základní deska
Popis jednotlivých částí desky - Klikněte pro zvětšení

Rozlišujeme několik druhů základních desek podle velikosti. Pro osobní počítače se nejčastěji setkáme s velikostmi ATX, microATX, mini-ITX (od nějvětšího po nejmenší). Tabulka velikostí

Základní deska
Srovnání velikostí základních desek

Konektory

Patice

Slouží k připojení procesoru. Ke každé architektuře procesoru většinou bývá jiný typ. Více zde


Patice AMD a patice Intel

Slot RAM

Slot pro připojení operační paměti. Existuje několik typů. Nejpoužívanější jsou DDR, DDR2, DDR3 a nové DDR4.


IDE / ATA

Zastaralý typ pro připojení pevného disku a mechanik. Nevýhodou je jeho velikost a pomalá rychlost (100-130MB/s).


SATA

Konektor pro připojení pevného disku a mechanik. Existují tři verze, které jsou zpetně kompatibilní.

SATA 1 (1.5 Gb/s), SATA 2 (3 Gb/s), SATA 3 (6 Gb/s)

Více informací

SATA Express

Nový konektor který umožňuje připojit úložná zařízení standardu Serial ATA (SATA) nebo PCI-Express (PCIe). Ke zpětně kompatibilní s běžným SATA konektorem a zároveň poskytuje několik PCI Express linek pro přímé propojení sběrnice s úložným zařízením.


PCI-Express

Počítačová sběrnice pro připojení různých komponent k základní desce (grafické karty, zvukové karty, přídavné karty, řadiče). Existuje několik typů, které jsou rozdílné rychlostí a samotným konektorem. V současné době se používá verze 3.0, která se oproti předchozím verzím liší především většími přenosovými rychlostmi. Zpětná kompatibilita zůstala zachována.

Více informací

Zadní panel

Popis základních konektorů na zadním panelu základní desky.


Bios / UEFI

V současné době se BIOS používá hlavně při startu počítače pro inicializaci a konfiguraci připojených hardwarových zařízení a následnému spuštění operačního systému, kterému je pak předáno další řízení počítače. V nových počítačích ho nahrazuje UEFI.


UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) je určeno jako významně vylepšená náhrada zastaralého firmwarového rozhraní BIOS, které se používalo oo samého začátku počítačů. Podporuje nové funkce a je přívětivější k nezkušeným uživatelům.

Více informací k BIOS
Více informací k UEFI

Klasický BIOS a moderní UEFI

Zdroj: Wikipedia.cz , Google galerie , pctuning.cz