Operační paměť je paměť určená pro dočasné uložení zpracovávaných dat a spouštěného programového kódu. Tato paměť je o hodně rychlejší, než klasický pevný disk (několik GB/s) a vysoké kvalitní, aby vydržela časté přepisování.
Paměť je spojena s procesorem pomocí sběrnice. Procesor využívá paměť RAM jako úložný prostor pro data, výsledky výpočtů a programových instrukcí a toto "skladiště" používá podle potřeby k provádění úloh vyžadovaných programy. Pro ukládání dat a jejich vybírání CPU udává paměťovou adresu požadované informace. Adresová sběrnice umožňuje procesoru poslat adresu do RAM a datová sběrnice má na starost vlastní přenos dat do CPU.
Důležitou vlastnostní je přístupová doba, tedy čas, který uplyne mezi okamžikem, kdy CPU vydá paměti RAM instrukci k přečtení určitých dat z určité adresy a okamžikem, kdy CPU data přijme.
Dnešní počítače mívají od 2GB do 16GB operační paměti. Pro bezproblémový chod je doporučeno 4GB, u vykonnějších sestav 8GB.
Některé základní desky podporují Dual channel - paměti jakoby spolupracují, část se nahraje do jedné a část do druhé, poté může počítač číst ze dvou operačních pamětí zaráz a nezávisle - teoreticky 2× rychleji, v praxi není rozdíl velký.
Frekvence paměti NEMÁ zásadní vliv na výkon. Rozdíl mezi 1066Mhz a 1600Mhz DDR3 je cca 1-2%.
Existuje několik typů operačních pamětí:
Rok 2002. Zastaralý a dnes již skoro nepoužívaný typ. Kapacity od 64 do 1024 MB jednoho modulu.. Frekvence do 300-400Mhz.
Rok 2004. Novější typ pamětí DDR, podobné jako DDR, mají vyšší frekvence, stále se používají ve starších strojích. Nevýhodou DDR2 jsou vyšší časy latence než u DDR. Kapacity od 256 do 4096MB jednoho modulu.
Rok 2007. Aktuálně nejpoužívanější typ. Vysoký výkon, vyšší frekvence (1066 - 3000Mhz). Kapacity od 1 do 8GB jednoho modulu.
Rok 2014. Nový nástupce operačních pamětí používaný u nejnovějších základních desek. Cena je podobná DDR3 pamětem.