Procesor

Aktualizováno:

Základní informace

procesor

Procesor je součástka počítače vykonávající většinu výpočtů. Dá se říct, že je to takové srdce počítače starající se o celkový běh. Má na starosti provádění veškerých programových instrukcí, zajišťuje spolupráci všech komponent a provádí matematické operace. Novější provesory obsahují také grafické jádro, které umožňuje používat procesor jako zobrazovadlo.


Jedná se o čip, který je vyroben technologíí umožňující velmi vysokou integraci součástí. Je složen z několika miliónů tranzistorů a počet se s každou novou generací zvyšuje.


Procesor se nachází na základní desce a je připojen pomocí patice (socketu). Každý výrobce využívá jiné patice a rozdíl je i mezi paticemi pro jednotlivé architektury procesorů.


Mezi největší výrobce procesorů pro počítače patří firmy Intel a AMD. V současné době velí trhu firma Intel, která má oproti konkurenční AMD technologickou i finanční převahu.


Intel AMD

APU procesor

je nazýván čip, do kterého je v jednom pouzdře integrováno jádro (nebo jádra) CPU a zároveň GPU, tedy jak centrální procesorové, tak grafické jednotky. Jedná se hlavně o procesory AMD.


Výkon

Výkon procesoru závisí na několika parametrech:


Frekvence

Základní jednotkou je Mhz (megahertz), ale vzhledem k vyššímu výkonu dnešních procesorů se již častěji setkáváme s Ghz (gigahertz). Frekvence udává, kolik operací je procesor schopen provést za sekundu. Čím je vyšší frekvence, tím je procesor výkonnější. Procesory ale nejsou stejné, a tak vyšší frekvence jednoho ještě neznamená, že je automaticky výkonnější než jiný. Některým procesorům lze zvýšit maximální možnou frekvenci přetaktováním, které je populární hlavně u výkonných počítačů.


Některé Intel procesory nabízí technologii Intel Turbo Boost , která dokáže krátkodobě zvýšit frekvenci (výkonnost) procesoru nad své maximum. To přijde vhod, pokud potřebujete nárazově vykonat práci rychleji.


Počet jader

Sand Bridge

Procesory se dělí na jednojádrové a vícejádrové. Jednojádrové procesory se dnes takřka nevyrábějí kvůli jejich minimálnímu výkonu. Na trhu nejčastěji najdeme dvoujádrové, čtyřjádrové, šestijádrové, nebo osmijádrové procesory. Pro pracovní stanice nebo servery jsou dostupné také procesory s více než osmi jádry. Dražší základní desky umožňují do jednoho počítače instalaci dvou procesorů.


Zajímavou funkci Hyper-threading používá firma Intel. Technologie vytváří z jednoho fyzického procesoru dva virtuální procesory tím, že jsou v něm aktivovány dvě řídící jednotky. Vůči softwaru systém prezentuje místo jednoho fyzického dva (logické) procesory. Hyper-threading umožňuje lépe využít hardware procesoru, snížit odezvu systému a zrychlit výpočty.


Výrobní proces, architektura

Sand Bridge

Velký vliv na výkon procesoru má architektura a vyrobní proces. Ten udává velikost jednotlivých tranzistorů. Čím menší tranzistory, tím více je jich možné do procesoru vložit a mají menší spotřebu. V současné době je Intel značně popředu a představil 14nm výrobní proces, zatímco AMD staví stále na 28nm procesu.


Architektura označuje specifické vlastnosti procesoru - jakým výrobním procesem je vyroben, funkce, atd... Nejnovější architektura Intelu je Broadwell, hojně rozšířená je také Sandy Bridge, Ivy Bridge nebo Haswell. U AMD se jedná o Jaguar, Steamroller nebo Bulldozer.


Cache

Rychlost procesoru ovlivňuje též přítomnost cache, která urychluje přístupy do operační paměti typu RAM. Pokud cache není přítomna, musí procesor při čtení nebo zápisu do paměti čekat na dokončení této operace, což trvá delší dobu, protože je rychlost o hodně nižší. Proto mají současné procesory integrovánu cache ve velikosti řádově jednotek megabajtů. Cache může být několikastupňová (L1, L2, L3 – čím nižší číslo, tím blíže k procesoru) a může být umístěna i na základní desce počítače.Zdroj: Wikipedia.cz , Google galerie

Chlazení

Procesor při své práci spotřebovává mnoho energie, zahřívá se a vzhledem k jeho malé ploše se nedokáže sám uchladit. Proto má každý procesor na sobě přimontovaný chladič pro lepší odvod tepla. U úspornějších verzí procesorů lze použití plně pasivní chlazení (chladič bez použití ventilátorů), u vykonnějších procesorů je třeba chladič chladit ventilátorem. Mezi chladičem a procesorem je pro lepší přenášení tepla vložena teplovodivá pasta.

Klasický chladič dodávaný k procesorům intel (box), vykonný chladič a teplovodivá pasta

Patice

Patice (socket) se používá pro připojení procesorů k základní desce. Na trhu je momentálně několik procesorových patic a každý procesor lze zapojit pouze do patice, pro kterou je navržen. V patici i na procesoru je velké množství kontaktů, které do sebe musí přesně zapadnout. I zde jednotliví výrobci používají různé typy připojení. Zatímco AMD má piny přímo na procesoru, INTEL procesory jsou hladké a piny se nachází v patici.


Nejpouživanější patice pro dnešní procesory jsou u Intel LGA1155, LGA1150 a LGA2011, u AMD FM2, AM3+ a FM2+.


Více k paticím...
Patice AMD FM2 a patice Intel LGA775

Zdroj: Wikipedia.cz , Google galerie , pctuning.cz