Pevný disk

Aktualizováno:

Základní informace

Pevný disk slouží k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat.


Existuje několik typů pevných disků. Nejznámnější je HDD a SSD.


Označení „pevný disk“ se v češtině uchytilo jako obecný pojem a obsahuje HDD i SSD úložiště a další typy nemagnetických pamětí.


Pevné disky se připojují k základní desce pomocí SATA konektoru. Starší disky pomocí IDE.


Pevný disk HDD - Hard Disk Drive

Hlavním důvodem rozšíření pevných disků je velmi výhodný poměr kapacity a ceny disku doprovázený dostatečnou rychlostí čtení a zápisu dat. Hlavními nevýhodami je mechanické řešení, které spotřebovává mnoho elektrické energie, je náchylné na poškození při nešetrném zacházení (otřesy nebo náraz při zápisu/čtení dat) vyšší hmotnost a menší rychlost.


Disk obsahuje kovové nebo keramické desky – tzv. plotny, pokryté tenkou magneticky měkkou vrstvou, na které jsou uložená data. Plotny se rychle otáčejí. V běžných discích plotny rotují rychlostí 7 200 ot/min, u úsporných disků je rychlost 5 400 ot/min.


Čtení je realizováno pomocí hlavy, ve které se při pohybu nad různě orientovanými zmagnetizovanými místy indukuje elektrický proud. Zaznamenaná data jsou v magnetické vrstvě uchována i při odpojení disku od zdroje elektrického proudu.


Kapacita pevných disků se dnes pohybuje od 200GB do 8TB, proto jsou vhodné pro všechny uživatele. Jejich hlavní nevýhodou je jejich rychlost a odezva, která se SSD disku nemůže rovnat.


Dnes je pevný disk často největší "brzdou" moderního počítače, proto se častěji pro operační systém a programy používají moderní SSD disky.


Více o HDD

Popis pevného disku, hlava pevného disku, poškozený pevný disk

SSD - Solid-state Drive

SSD jsou moderní pevné disky, které pro ukládání dat používají flash paměti. Oproti klasickým pevným diskům jsou odolnější, úspornější a mnohem výkonnější. Průměrná rychlost SSD je 500MB/s, zatímco HDD dosahují stěží 150MB/s a u důležitých malých souborů, které používá hlavně systém a programy, je tato rychlost minimální.


Nevýhodami SSD je složitá záchrana dat v připadě zkolabování disku, zatím o dost vyšší cena, nebo nižší životnost v připadě častého přepisování dat.


Více o SSD

Benchmark HDD a SSD - zde je vidět enormní rozdíl v rychlosti u 4KB souborů


Videa srovnávající rychlost pevného disku a SSD


Zdroj: Wikipedia.cz, czc.cz, google.com