Další komponenty

Aktualizováno:

Optická mechanika

Slouží k přehrávání nebo zápisu optických disků. Pracuje na principu laserového světla, nebo elektromagnetických vln blízkých světelnému spektru, jako část procesu čtení a zápisu dat. Některé mechaniky mohou jen číst z disku, ale většina mechanik umí i zápis. Optické mechaniky jsou většinou využívány k archivaci, výměně dat, často se na nich nachází filmy, hry, nebo hudba. Připojuje se pomocí SATA nebo IDE.


Nevýhodou je pomalá rychlost a životnost.


Existuje několik verzí těchto médiíí: CD, DVD, Blu-Ray


Disketová mechanika

Je to komponenta, která umožňuje počítači načítat data z disket a ukládat je na ně. Pomocí disketové mechaniky je možno některé OS též nabootovat (spustit) z diskety.


Disketa je tenký pružný plastový kotouč o průměru 3,5" s nanesenou magnetickou vrstvou uzavřený v plastovém obale, který ho chrání před nečistotou a mechanickým poškozením. Vzhledem ke kapacitě, rychlosti a velikosti se dnes diskety skoro nepoužívají.


Zvuková karta

Slouží pro vstup a výstup zvukového signálu. Obsahuje zvukový čip, který provádí digitálně-analogový převod nahraného nebo vygenerovaného digitálního záznamu. Tento signál je přiveden na výstup zvukové karty. Zvukový čip je integrován na základní desce, pro lepší kvalitu zvuku je ale možnost do počítače doplnit zvukovou kartu do PCI, nebo PCI-E slotu.


Zvuková karta má několik konektorů. Zde je přehledná tabulka:

Řadiče a doplňující karty

Jedná se o přídavné karty, které doplňují různé konektory (USB, SATA, IDE) , nebo funkce (bluetooth, WIFI, ethernet)


WIFI karta, řadič s konektory SATA, řadič s USB 3.0


Zdroj: Wikipedia.cz, czc.cz, alfa.cz, google.com